Czy złoto czernieje?

Złoto jest najpopularniejszym i jednym z najczęściej wybieranych kruszców. Mimo swojej kosztowności, z dnia na dzień zyskuje miłośników, którzy są gotowi zapłacić za nie każdą cenę. Wykonuje się z niego nie tylko biżuterię codzienną, ale również tą najbardziej znaczącą, czyli pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne. Dużo mówi się o jego zaletach i pięknie, jednak konsumentów nieustannie nurtuje jedno pytanie. Czy złoto czernieje? Odpowiedź brzmi nie. Ten metal w czystej postaci nie zmieni swojej barwy. Warto jednak pamiętać, że samo w sobie złoto jest zbyt plastyczne, aby wykonać z niego biżuterię. Z tego względu podczas produkcji wykonuje się różne stopy metali, które mają wpłynąć na jego wytrzymałość. Złota biżuteria może czernieć przez występujące w niej srebro, nikiel, miedź lub pallad. To właśnie inne metale powodują ten nieatrakcyjny efekt. 

Jak uniknąć czerniejącego złota?

Im więcej czystego złota w stopie metali, tym mniejsza szansa na czernienie biżuterii. Złoto o próbie 750 zawiera aż 75% szlachetnego materiału, dlatego nie powinno ulegać przebarwieniu. Ten wybór nie będzie jednak doskonały, ponieważ duża ilość złota negatywnie wpływa na trwałość wyrobu. Kompromisem będzie próba 585, która łączy w sobie zarówno szlachetność, jak i odpowiednią wytrzymałość stopu. To ona będzie najrozsądniejszym wyborem. 

Jak wyczyścić czerniejące złoto?

Jeśli biżuteria, która posiadamy uległa procesowi czernienia, nie należy jej wyrzucać. Zwłaszcza, jeśli jest to symbol miłości. Czerniejące złoto można wyczyścić. Należy zrobić to za pomocą specjalistycznych preparatów, które są dostępne online oraz w niektórych sklepach jubilerskich. Dzięki nim zyskamy pewność, że ukochane ozdoby nie stracą nieskazitelnego wyglądu. Pamiętajmy, że złoto jest podatne na zarysowania, dlatego do czyszczenia używajmy jedynie miękkiej ściereczki. Najrozsądniejszym wyborem, który zapobiegnie popełnieniu przez nas jakiegokolwiek błędu będzie oddanie biżuterii do profesjonalisty, który usunie nalot.