Ile wódki na wesele?

Planowanie wesela wiąże się z ogromną ilością obowiązków oraz towarzyszącymi im dylematami. Należy wybrać datę, Kościół, salę, świadków, obrączki, stworzyć listę gości, rozplanować stoły i tak w nieskończoność. Aby poradzić sobie z tak wieloma decyzjami, trzeba zacząć od stworzenia planu działania. Rozłożenie kolejnych kwestii na konkretne miesiące, znacznie ułatwi dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Zakup alkoholu to na pozór błaha sprawa, którą można zająć się na długo przed weselem. Wybór odpowiedniej marki w niektórych przypadkach okazuje się prosty, jednak ustalenie odpowiedniej ilości zazwyczaj jest trudniejsze. Zatem ile wódki powinno być na weselu? Istnieje przelicznik, według którego na jednego gościa weselnego przypada 0,5 litra trunku. W przypadku wesela z poprawinami ta ilość powinna zwiększyć się do ok. 0,7 – 1 litra wódki na osobę. Przed zakupem należy jeszcze dokładnie przeanalizować, ilu z zaproszonych gości spożywa alkohol. Odejmijcie dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby, które nie sięgną po trunek. 

Ile czasu zajmuje planowanie ślubu?

Długość przygotowań do wesela zależy przede wszystkim od rodzaju przyjęcia, które chcemy wyprawić. Kameralny ślub uwieńczony obiadem w gronie najbliższych, powinien zostać zaplanowany z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Wynika to przede wszystkim z zakupu obrączek, które powinny spełniać wszelkie oczekiwania młodych. Zamówcie je z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć ewentualną możliwość poprawki. Huczne wesela wymagają znacznie więcej pracy. Sam czas oczekiwania na salę weselną wynosi od 12 do nawet 24 miesięcy. Wszystko zależy od pory roku, w której chcecie się pobrać oraz popularności wybranego miejsca. Warto ustalić termin wesela niedługo po otrzymaniu pierścionka zaręczynowego, aby cały proces przygotowań przebiegł bez zbędnego stresu. 

Kto opłaca wesele?

Według tradycji za większość wydatków odpowiada rodzina panny młodej. Po ich stronie leżą koszty związane z  wynajęciem sali, jedzeniem, zaproszeniami, dekoracjami, fotografem i kamerzystą oraz uroczystością w Kościele. Krewni młodego powinni sfinansować alkohol, oprawę muzyczną, obrączki, transport, a także opłatę dla księdza. Sama para młoda pokrywa koszt swoich stylizacji.